خبر

نام 12 پژوهشگر وابسته به مؤسسه‌های ایرانی در میان سیاهۀ پژوهشگران پراستناد جهان

نام ۱۲ پژوهشگر وابسته به مؤسسه‌های ایرانی در میان سیاهه پژوهشگران پراستناد جهان

نام ۱۲ پژوهشگر وابسته به مؤسسه‌های ایرانی در میان سیاهه پژوهشگران پراستناد جهان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، بر پایه گزارش سال ۲۰۱۹ میلادی ِمؤسسه «کلاریویت آنالیتیکس» درباره «پژوهشگران پراستناد» جهان، ۱۲ پژوهشگر وابسته به مؤسسه‌های ایرانی از تأثیرگذارترین‌ها در پیشرفت علوم شناسایی شده‌اند. «مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس» در سال ۲۰۱۹ نام بیش از شش هزار پژوهشگر را در ۲۱ زمینه علمی در سیاهه پژوهشگران پراستناد جای داده است. این پژوهشگران نماینده بیش از ۱۲۰۰ مؤسسه از بیش از ۶۰ کشور جهان هستند. پیرامون چهار هزار پژوهشگر در زمینه‌های علمی ویژه و بیش از دو هزار پژوهشگر در میان‌رشته دسته‌بندی شده‌اند.

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، مقاله‌های پراستناد در نشریه‌های نمایه شده «وب آو ساینس» در علوم و علوم اجتماعی در یک دهه گذشته (از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ میلادی) پیمایش شده‌اند. مقاله‌های پراستناد آنهایی هستند که بیشترین استناد را در زمینه‌های علمی خود می‌گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص‌های اساسی علم» (ای. اس. آی.) می‌آیند. پژوهشگرانی که مقاله پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به‌شمار می‌روند و آنهایی که نامشان با فراوانی بیشتری می‌آید، تأثیرگذارتر هستند. از این رو، پژوهشگران بر پایۀ شمار مقاله‌های پراستنادشان رتبه‌بندی و آنهایی که در یک درصد نخست جای گرفته‌اند، به‌ عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می‌شوند.

در ویرایش پیشین سیاهه پژوهشگران پراستناد، ۱۶ پژوهشگر از مؤسسه‌های ایرانی بودند، ولی در ویرایش ۲۰۱۹، دوازده پژوهشگر با وابستگی سازمانی مؤسسه‌های ایرانی در این سیاهه جای گرفته‌اند. نام پژوهشگران پراستناد وابسته به مؤسسه‌های ایرانی به همراه زمینۀ علمی، وابستگی سازمانی نخست، و وابستگی سازمانی دوم آنها (اگر داشته باشند) در جدول زیر آمده است (ترتیب بر پایۀ الفبایی نام انگلیسی پژوهشگران).

 

پژوهشگران ایرانی در سیاهۀ «پژوهشگران پراستناد» جهان

نام

نام خانوادگی

زمینه علمی

وابستگی سازمانی نخست

وابستگی سازمانی دوم

آرش

کریم‌پور

مهندسی

دانشگاه آزاد اسلامی

 

حمیدرضا

پورقاسمی

میان‌رشته

دانشگاه شیراز

 

حسن

کریمی‌مله

علوم کشاورزی

University of Electronic Science and Technology of China

دانشگاه صنعتی قوچان

جولین

کلینتن سپرات

ریاضیات

University of Wisconsin Madison

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مسعود

رضایی

علوم کشاورزی

دانشگاه تربیت مدرس

 

مهدی

دهقان

ریاضیات

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

محمد

میرزازاده

میان‌رشته

دانشگاه گیلان

 

محمدرضا

گنجعلی

میان‌رشته

University of Electronic Science and Technology of China

دانشگاه تهران

مصطفی

اسلامی

میان‌رشته

دانشگاه مازندران

 

امید

ماهیان

مهندسی

Xi'an Jiaotong University

دانشگاه صنعتی قوچان

سجاد

جعفری

ریاضیات

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

سید مهدی

جعفری

علوم کشاورزی

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

 

 

سیاهه پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از شش هزار پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تأثیرگذاری در زمینه‌های علمی خود هستند. در میان این پژوهشگران ۲۳ برنده «نوبل» هم به چشم می‌خورند که سه نفر از آنها در سال ۲۰۱۹ این جایزه را گرفته‌اند. پژوهشگرانی که لغزشی در وابستگی سازمانی آنها رخ داده است، می‌توانند به پیوند recognition.webofsciencegroup.com/awards/highly-cited/2019 سر بزنند و آن را گوشزد کنند.

سامانه «نما» که پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی کرده است، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. این سامانه با پایش و گزارش نزدیک به ۹۰ شاخص جهانی، در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.

افزودن دیدگاه