نام و نشان

   نام ایرانداک  

 

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در سال ۱۳۴۷ با نام فارسی «مرکز اسناد ایران» در برابر نام انگلیسی «Iranian Documentation Center» پایه‌گذاری شد و از همان زمان با نام کوتاه «IranDoc» در انگلیسی و «ایرانداک» در فارسی شناخته شد. این نام کوتاه در نیم‌سده گذشته همواره به کار رفت و با اینکه تاکنون نام پژوهشگاه پنج بار تغییر یافت؛ هنوز استادان، دانشجویان،‌ و پژوهشگران در ایران و جهان، آن را به‌خوبی و بیش از دیگر نام‌ها می‌شناسند و به‌کار می‌برند. نمایه‌نامه «اسکوپوس» با این نام ده‌ها اثر را از سال ۱۹۷۱ نمایه کرده است و موتور کاوش «گوگل» با این نام بیش از یکصدهزار صفحه را بازیابی می‌کند. نام کوتاه که در نوشته‌های مدیریت به عنوان «برند سازمانی» شناخته می‌شود، از دارایی‌های نامشهود هر سازمان است که آن را از دیگر سازمان‌ها متمایز می‌سازد. چنین نامی است که با دیدن یا شنیدن آن؛ بصورت مفهومی، ویژگی‌های یگانه سازمان برای مخاطبان یادآوری می‌شود. هر چند «داک» در ابتدا، کوته‌نوشت «doc» در «documentation» بوده است، ولی بر پایه فرهنگ دهخدا، «داک» در زبان فارسی در معنای عمومی «تکیه‌گاه» و در معنای اختصاصی آن «چوبی است که دیوار و در را بر آن محکم سازند». از آنجایی که «مدیریت اطلاعات علم و فناوری کشور» و «پشتیبانی اطلاعاتی از سیاست‌گذاری علم و فناوری» از مأموریت‌های کلیدی پژوهشگاه هستند، نام کوتاه «ایرانداک» در فارسی و «IranDoc» در انگلیسی برای پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران به کار می‌رود و در هر دو زبان، معنای ویژه خود را نیز دارد.

 

  گاه‌شمار 

 

 

   نشان ایرانداک   

 

 

شکل کلی دایره، احساس مرکزیت و مکان گردآوری را می‌رساند. نمادی دیگر از دایره، تداعی‌کننده دیسک‌های رایانه‌ای به عنوان ابزاری کلیدی برای ذخیره اطلاعات است.

نشان ایرانداک 2

 

شکل کلی مربع، ‌نشانه یک نظام سازمان‌یافته در «چارچوبی مشخص» است. خط‌های موازی و مربع شکل، نشان از شکل گرافیکی اسناد و مدارک دقیق، منظم، و سازمان‌دهی شده است که در دل مجموعه کل (دایره) قرار دارد.

 

 

این شکل بیانگر تصویر گرافیکی از «دست» است که به صورت دوتایی متقارن و داخل هم با یک پیوند دوسویه، تبادل اطلاعات، همکاری، و هماهنگی را بیان می‌کند. این شکل در دو سوی دیگر به شکل انتزاعی، حرف‌های «مـ» و «عـ» سرواژه‌های «مدارک علمی» است.

 

 

نشان ایرانداک 4

 

 

 

کلیت شکل نشانه در مجموع تشکیل دهنده حرف «S» در آغاز واژه science  یا scientific در زبان انگلیسی است که علمی بودن کار سازمان را نشان می‌دهد.

 

 

نشان ایرانداک 5

 

 

 

به دلیل ویژگی و هویت سازمان، فرم کلی نشان، احساس حرکتی مداوم و پویا و نه ایستا را دارد.