آزمایشگاه‌ها

تعامل انسان و ماشین روبوداک

آزمایشگاه روبوداک با هدف پیشبرد پروژه­‌های مشترک پژوهشی و میان‌رشته‌ای بر محور مدیریت اطلاعات در تیر ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد. چشم‌انداز روبوداک نمادی از دستاوردهای نوین پژوهشی در زمینه مدیریت، پردازش، و تحلیل دانش و اطلاعات، علم­­‌سنجی، پردازش زبان طبیعی، و پردازش صوت و تصویر است.

 

 

متن‌کاوی و یادگیری ماشین

آزمایشگاه متن­‌کاوی و یادگیری ماشین در زمینه روش­‌های هوش ­مصنوعی برای ماشینی‌­کردن فرایند درک و برداشت مفاهیم داده‌­های گوناگون به‌ویژه متن کار می‌کند. این کار با ساخت نظریه‌های محاسباتی از داده و با کاربرد الگوریتم‌ها و ساختارهای داده‌ای کنونی در علوم رایانه به‌­ویژه یادگیری ماشین دنبال می‌گردد.

 

طراحی سیاست علم و فناوری

آزمایشگاه طراحی سیاست علم و فناوری با رویکری میان‌رشته در پی بررسی، تحلیل، شبیه‌­سازی، و بهبود سیاست‌­ها با دیدگاه سیستمی است. هدف کلیدی این آزمایشگاه دست‌یابی به بینش ژرف‌تر درباره چگونگی کارکرد سیاست­‌ها در سایه روابط پیچیده علت و معلولی میان آن‌هاست. این آزمایشگاه با فراهم‌آوری خدمات پژوهشی و مشاوره­ای برای سیاست‌گذاران علم و فناوری، پیش از اینکه سیاست‌ها به سندهای رسمی بدل شوند با آزمون آن‌ها در فضای مجازی (شبیه‌سازی) از هدررفت منابع پیشگیری می‌کند و زیان‌های ناخواسته را به کمینه می‌رساند.

 

سامانه‌های تصمیم‌یار (کار این آزمایشگاه در ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ به پایان رسیده است.)

آزمایشگاه سامانه‌های تصمیم‌یار با هدف انجام پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای در راستای کاربست فناوری اطلاعات، و با تکیه بر دانش سیستم‌های اطلاعاتی، داده‌کاوی، تحلیل اطلاعات، هوش مصنوعی و مهندسی نرم‌افزار فعالیت می‌کند.