خبر

ایرانداک می‌تواند نقش بسیار مهمی در شرایط فعلی کشور ایفا کند

ایرانداک می‌تواند نقش بسیار مهمی در شرایط فعلی کشور ایفا کند

دکتر برومند، در بازدید از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، نقش ایرانداک در شرایط فعلی کشور را بسیار مهم دانست.

به گزارش «روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» نشست آشنایی دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری و دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات، و فناوری و دکتر محسن شریفی مدیرکل برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری امور پژوهشی و دکتر عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری با فعالیت‌های ایرانداک با حضور دکتر سیروس علیدوستی رئیس و جمعی از همکاران پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در روزهای سه‌شنبه و چهار‌شنبه ۱۶ و ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ در تالار گفت‌و‌گوی ایرانداک برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر جلالی‌منش، معاون اطلاعات علم و فناوری ایران، طرح "پیشنهاده روش هوشمند برای استخراج کلیدواژه از مستندات علمی زبان فارسی بر اساس سیستم‌های پیشنهاددهنده"، دکتر محبی، رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات، طرح "نقشه راه فناوری اطلاعات پژوهشگاه با تمرکز بر پیشرفت‌های نوین در حوزه تجزیه و تحلیل اطلاعات"،  دکتر زرین‌بال، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه، طرح "طراحی و استقرار مدل هدف‌گذاری شاخص‌های پستی و تهیه نرم‌افزار مربوطه"، دکتر ثقه‌الاسلامی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه، طرح "منشور اخلاق پژوهش کیان در فضای مجازی"، دکتر بیگ‌زاده، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه، طرح "حقوق مالکیت مادی و معنوی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در ایران" و بهروز رسولی، دانشجوی دکتری پژوهشگاه، طرح " مدل کسب و کار فراهم‌آوری پایان‌نامه‌ها و رساله‌های الکترونیکی" را توضیح دادند.

همچنین برخی از سامانه‌های مدیریت اطلاعات علم و فناوری از جمله سامانه ملی ثبت پایان‌نامه‌، رساله و پیشنهاده (ثبت)، سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت)، پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، و سامانه همانندجو برای بازدیدکنندگان تشریح شد.

در ادامه این نشست وی و همراهانش با دروازه اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه (در)، شیوه‌نامه ایران، راهنمای نگارش پایان‌نامه و رساله (راه)، آمار کتابخانه‌ها (آک)، پایگاه وب واژه‌نامه‌ها، پایگاه وب فهرست‌های مستند نام‌های ایرانداک «نام‌ها» که از سامانه‌های پشتیبان پژوهش هستند، آشنا شدند.

سپس رصدخانه پژوهش و فناوری، منابع اطلاعات شاخص‌های پایش و ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری (شاخص) و جایگاه علم،‌ فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما) که از جمله سامانه‌های پشتیبان سیاست‌گذاری علم و فناوری هستند، به ایشان معرفی شد.

گفتنی است وی و همراهانش در پایان از آزمایشگاه روبوداک، آرشیو ملی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، ویرایش و سازماندهی اطلاعات، موزه ایرانداک، گروه پشتیبانی، مرکز داده (سرور)، تالار فناوری، انبار مدارک و آموزش پژوهشگاه بازدید کردند.

معاون پژوهش و فناوری و دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات، و فناوری در پایان ضمن ابراز خرسندی از بازدید ایرانداک گفت: باید در کارها نگاه ملی داشته باشیم و کاری کنیم که برای مردم مفید باشیم. هر کدام از ما نقشی داریم که باید به بهترین حالت ممکن آن را ایفا کنیم. باید در کارها انسجام داشته باشیم. ایرانداک می‌تواند ماموریت ملی بزرگی داشته باشد. ایرانداک باید در سیستم‌های اطلاعاتی و ارزیابی کشور انسجام ایجاد کند.

وی در ادامه با اشاره به شرایط فعلی ادامه داد: در شرایط فعلی با کمترین منابع باید کارآفرینی، اشتغال‌زایی و ارزش افزوده ایجاد کرد.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۰۸
اسفند
تحلیل‌ روند علمی کشور و پیش‌بینی فناوری با استفاده از روش‌های یادگیری ماشین، مورد مطالعه: سامانه گنج
دانشجو: اشکان خطیر استاد راهنما: دکتر سهیل گنجه‌فر استاد مشاور: دکتر آزاده محبی استاد داور: دکتر...
۲۳
بهمن
ساخت مدل کسب‌و‌کار برای فراهم‌آوری منابع اطلاعاتی دیجیتالی: مورد مطالعه پایگاه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های الکترونیکی
دانشجو: بهروز رسولی استاد راهنما: دکتر مهدی علیپور حافظی استاد مشاور: دکتر سام سلیمانی استاد داور:...