خبر

سخنرانی علمی «دو راهی‌های اخلاقی و نوآوری مسئولانه»در ایرانداک برگزار شد

سخنرانی علمی «دو راهی‌های اخلاقی و نوآوری مسئولانه»در ایرانداک برگزار شد

دومین سخنرانی از سلسله نشست‌های اخلاق در علم و فناوری با عنوان «دو راهی‌های اخلاقی و نوآوری مسئولانه» در ایرانداک برگزار ‌شد.

به گزارش «روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» دومین سخنرانی از سلسله نشست‌های اخلاق در علم و فناوری با عنوان «دو راهی‌های اخلاقی و نوآوری مسئولانه» روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت با سخنرانی دکتر کیوان الستی، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و مدیریت پنل دکتر علیرضا ثقه‌الاسلامی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در تالار سخن ایرانداک برگزار ‌شد.

در ابتدای سخنرانی دکتر ثقه‌الاسلامی پس از معرفی دکتر الستی، شرح مختصری از موضوع نشست ارائه داد.

پس از آن دکتر الستی بعد از تشکر از حضار گفت: میان هنجارهای اخلاقی و توانایی‌های عامل‌ها در انجام عمل، نوعی هماهنگی وجود داشته (یا باید داشته) باشد، هنجارهای اخلاقی، (مشابه قوانین حقوقی) با مقید کردن عملکرد انسان، از ساختارهای اجتماعی و گاها از شرایط مناسب محیط زیستی حفاظت می‌کنند.

وی افزود: با این حال توسعه فناوری، توانایی عملکرد انسان را گاهی با سرعتی بیشتر از توسعه اخلاق، وسعت می‌دهند. و نتیجه انتخاب میان به وجود آمدن بسیاری از بحران‌های امروزی از جمله آلودگی هوا، سوراخ شدن لایه اوزون، گرمایش جهانی، نقض حقوق ابتدایی و موارد مشابه است.

وی تاکید کرد: پذیرش مسئولیت و انجام تعهدات اخلاقی قطعا موثر است اما یک مهندس یا یک دولتمرد، تعهدات متفاوتی دارد که شاید انجام هم‌زمان آنها امکان‌پذیر نباشد.

وی تصریح کرد: یرئون ون‌دن‌هاوون مسئولانه بودن طراحی فناورانه را داشتن تعهد (مرتبه دومی) می‌داند به اینکه من تعهدات (مرتبه اول) خود را انجام دهیم. به این معنی که اگر در یک مدت زمان مشخص، یک عامل اخلاقی (یک مهندس یا دولتمرد) بتواند (با نوآوری‌های فناورانه) شرایطی را ایجاد کند که انجام وظایف متفاوت بطور هم‌زمان امکان‌پذیر شود، آنگاه او اخلاقا متعهد خواهد بود که این شرایط را ایجاد کند.

وی با اشاره به نظریه یرئون ون‌دن‌هاوون ادامه داد: از نظر او این تعهد اخلاقی به ایجاد نوآوری خواهد انجامید و آن نوآوری ایجاد شده با ارزش‌های اخلاقی مطابق خواهد بود و رشد اخلاقی و دامنه‌ عملکرد انسان مجددا هماهنگ خواهد شد. از یک‌سو اخلاق، محرک نوآوری شده و از سوی دیگر، نوآوری نیز به رشد اخلاق کمک کرده است.

این نشست با پرسش و پاسخ میان حاضران و سخنران در ساعت ۱۷ به پایان رسید.

افزودن دیدگاه