خبر

«طراحی و پیاده‌سازی سامانه برخط ارزیابی رضایت کاربران پایگاه اطلاعات علمی ایران "سامانه گنج"»

«طراحی و پیاده‌سازی سامانه برخط ارزیابی رضایت کاربران پایگاه اطلاعات علمی ایران "سامانه گنج"»

طرح پژوهشی دکتر سمیه فتاحی با نام «طراحی و پیاده‌سازی سامانه برخط ارزیابی رضایت کاربران پایگاه اطلاعات علمی ایران "سامانه گنج"» به پایان رسید.

 به گزارش «روابط‌ عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» در نشست ۳۳۳ شورای پژوهش که ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ برگزار شد، طرح پژوهشی «طراحی و پیاده‌سازی سامانه برخط ارزیابی رضایت کاربران پایگاه اطلاعات علمی ایران "سامانه گنج"»  توسط دکتر سمیه فتاحی، استادیار پژوهشکده فناوری اطلاعات با همکاری دکتر محمدجواد ارشادی و علی‌اصغر حجت‌پناه و با نظارت دکتر آرمان ساجدی‌نژاد (ناظر علمی) و میترا شمسی (ناظر فنی) به پایان رسید.

‌امروزه با توجه به رشد فراوان صفحات وب و استفاده بسیار کاربران از موتورهای جست‌و‌جو به منظور بازیابی اطلاعات از وب، ارزیابی موتورهای جست‌و‌جو مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی کاربران یکی از مهمترین عوامل در ارزیابی کارایی سامانه‌های بازیابی اطلاعات هستند. زیرا که یکی از رسالت‌های مهم هر سامانه بازیابی اطلاعات ارائه بهترین خدمات به کاربران است. توجه به ارزیابی کیفیت خدمات ارائه شده به کاربران، باعث افزایش رضایت و علاقه‌مندی آنان به استفاده از سامانه‌های بازیابی اطلاعاتی می‌شود. در سال‌های اخیر، ارزیابی موتورهای جست‌و‌جو در کشور ما نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است و محققان سعی دارند با ارزیابی موتورهای جست‌و‌جوی بومی، عملکرد آنها را بهینه کنند. در این میان سامانه گنج پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با برخورداری از ۹۵۰ هزار مدرک علمی که امکان جست‌و‌جو برای پژوهشگران را در پایان‌نامه‌ها، نشریات علمی داخلی، مقالات، همایش‌ها، طرح‌های پژوهشی وگزارش‌های دولتی فراهم می‌کند، نیازمند ارزیابی است. در این پژوهش، شاخص‌هایی جهت ارزیابی رضایت کاربران سامانه گنج، استخراج و شاخص‌های طراحی شده درقالب یک پرسشنامه و از طریق یک سامانه برخط در اختیار کاربران قرار گرفته است. در مرحله نخست اجرای طرح پایش نظرات کابران، داده‌هایی از ۱۵۶ نفر در مدت کمتر از یک‌ ماه بدست آمده است. یافته‌ها نشان داده که اکثر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی مرد و اغلب افراد دارای آخرین مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکترا هستند که این نشان دهنده استفاده اکثریت دانشجویان و اعضای هیئت علمی است. همچنین  بر طبق آمار به دست آمده برای گروه‌های آموزشی، اکثریت کاربران سامانه گنج افراد گروه علوم انسانی و پس از آن فنی و مهندسی‌ها هستند. همچنین هدف ۹۰ درصد افراد پژوهش است و جالب توجه است که اکثر افراد معرفی دوستان، همکاران و استادان را نحوه چگونگی آشنایی با سامانه اعلام کردند و تنها ۲ درصد از افراد تبلیغات را عنوان کرده‌اند. ۳۶ درصد از افراد اعلام کردند هفته‌ای چندبار به سامانه مراجعه می‌کنند. ۲ درصد از افراد سه ماه یکبار یا سالی چندبار به سامانه مراجعه می‌کنند. به طور کلی، اکثر افرادی که به سامانه گنج مراجعه می‌کنند به صورت هفتگی به آن رجوع دارند. به طور کلی، یافته‌ها نشان می‌دهد که کیفیت سامانه گنج از لحاظ کاربردپذیری بالاتر از بُعد اطلاعات و از لحاظ بُعد اطلاعات بهتر از تعامل با سرویس است. از لحاظ کارکردن با سامانه گنج و ظاهر آن، کاربران رضایت بیشتری را نسبت به نتایج جست‌و‌جوی سامانه گنج دارند. برای افزایش رضایت کاربران در هر بُعد می‌توان اقداماتی انجام داد. در بُعد قابلیت با افزودن امکاناتی مثل فیلترینگ در منوی جست‌و‌جوی پیشرفته، بُعد اطلاعات با افزایش کیفیت اطلاعات بارگذاری شده  و در بُعد تعامل خدمات، تمرکز بر افزودن جاذبه های بصری می‌تواند جزو اقدامات سازنده و راهگشا در این زمینه باشد.

افزودن دیدگاه