خبر

بدون استانداردسازی خط و زبان، سازماندهی اطلاعات امکان‌پذیر نیست

بدون استانداردسازی خط و زبان، سازماندهی اطلاعات امکان‌پذیر نیست

دکتر غلامعلی حداد عادل در بازدید از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، سازماندهی اطلاعات را در گرو استانداردسازی خط و زبان دانست.

به گزارش «روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» نشست آشنایی دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس و برخی از مدیران فرهنگستان زبان و ادب فارسی از ایرانداک با حضور دکتر سیروس علیدوستی رئیس و شماری از استادان گروه پژوهشی علوم اطلاعات روز ‌شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ در تالار گفت‌و‌گوی ایرانداک برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر سید مهدی سمایی، رئیس پژوهشکده علوم اطلاعات به نقش ایرانداک در گسترش خط و زبان فارسی پرداخت و رجبی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه، طرح "طراحی ساختار درختی و تدوین اصطلاح‌نامه شیمی واژگان مصوب فرهنگستان" را ارائه داد.

 در ادامه این نشست برخی از سامانه‌ها و منابع مرجع ایرانداک برای بازدیدکنندگان تشریح شد.

وی و همراهانش در پایان از آرشیو ملی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و آزمایشگاه روبوداک بازدید کردند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پایان ضمن ابراز خرسندی از بازدید ایرانداک گفت: فرهنگستان و پژوهشگاه نقاط مشترک بسیاری دارند و کارشناسان هر دو دستگاه باید از فعالیت‌های هم مطلع شوند.

وی افزود: همکاران پژوهشگاه می‌توانند در دوره کارشناسی‌ ارشد رشته واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی فرهنگستان تدریس کنند و تجربیات خود را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

وی در ادامه تاسیس یک گروه پژوهشی مشترک بین فرهنگستان و پژوهشگاه برای واژه‌یابی استاندارد را پیشنهاد داد. همچنین دکتر حداد عادل ضمن دعوت از همکاران پژوهشگاه به بازدید از فرهنگستان، خواهان امضای تفاهم‌نامه برای باز شدن زمینه همکاری بیشتر دو دستگاه شد.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۰۸
اسفند
تحلیل‌ روند علمی کشور و پیش‌بینی فناوری با استفاده از روش‌های یادگیری ماشین، مورد مطالعه: سامانه گنج
دانشجو: اشکان خطیر استاد راهنما: دکتر سهیل گنجه‌فر استاد مشاور: دکتر آزاده محبی استاد داور: دکتر...
۲۳
بهمن
ساخت مدل کسب‌و‌کار برای فراهم‌آوری منابع اطلاعاتی دیجیتالی: مورد مطالعه پایگاه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های الکترونیکی
دانشجو: بهروز رسولی استاد راهنما: دکتر مهدی علیپور حافظی استاد مشاور: دکتر سام سلیمانی استاد داور:...