طراحی مدل مفهومی برای معنابخشی به خدمات ارائه شده در سامانه گنج

طراحی مدل مفهومی برای معنابخشی به خدمات ارائه شده در سامانه گنج
تاریخ: 
ارديبهشت ۱۳۹۶
نوع طرح پژوهشی: 
وضعیت طرح: 
دسته‌بندی موضوعی: 
چکیده: 

کاربران نقش کلیدی را در موفقیت سامانه­‌ها و ارتقای آنها برعهده دارند. این امر در مورد سامانه­‌های ایرانداک از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که این کاربران هستند که داده‌­های مورد نیاز سامانه‌­ها را فراهم آورده و از اطلاعات فراهم شده توسط سامانه‌­ها استفاده می­‌کنند. به عبارت دیگر کاربران داده‌­های پژوهشی خود را با کمک سامانه­ ثبت پایان­‌نامه­‌ها و رساله­‌ها ثبت می­‌کنند. این داده­‌ها در طی مراحلی به اطلاعات تغییر یافته و اطلاعات بر اساس نیاز کاربران و از طریق سامانه­‌های متعدد طراحی شده نظیر سامانه گنج، همانندجو و پیشینه به آنان ارائه داده می‌­شود (هرچند که در این میان سامانه گنج نقش پررنگ‌­تری را برعهده دارد).

م‍طال‍ع‍ه و تحلیل‌ رف‍ت‍ار اطلاع‌‌ج‍وی‍ی‌ ک‍ارب‍ران، تدوین راه‌کارهای بهبود سواد اطلاعاتی آنان و نیز به‌کارگیری روش بازی­‌وارسازی‌ از جمله موضوعاتی هستند که توسط پژوهشگران پژوهشگاه ایرانداک مورد بررسی قرار گرفته و همگی بر ضرورت توجه به کاربران و درک رفتار و نیازهای آنان تاکید دارند. بر این مبنا، فراهم آوردن ابزارهایی که امکان تعامل بیشتر کاربران با سامانه‌­ها و درک درست­‌تری از اطلاعات فراهم آورده شده توسط سامانه­‌ها را برای آنان ایجاد کرده و کمک کند تا سریع­تر به پاسخ پرسش­‌های خود دست یابند ضرورت دارد. یکی از روش­‌های بهبود تعامل با کاربران معنا‌دار کردن اطلاعات مورد نیاز آنان است که از آن  با عنوان معنابخشی[۱] یاد می‌­شود.

بر این اساس، هدف از انجام طرح پژوهشی حاضر بررسی تئوری­‌ها، رویکردها و روش­‌های مورد استفاده در معنابخشی است تا از طریق دانش کسب شده و بر اساس خدمات ارائه شده در سامانه گنج بتوان الگوی مفهومی به منظور معنابخشی به خدمات این سامانه و در نتیجه تسهیل تعامل کاربران با آن ارائه داد.

 

[۱] Sensemaking

طبقه بندی موضوعی: 
فایل پیوست: 
استناد: 
زرین‌بال ماسوله، مرضیه. ۱۳۹۶. طراحی مدل مفهومی برای معنابخشی به خدمات ارائه شده در سامانه گنج. تهران: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران.

افزودن دیدگاه

پشتیبانی فنی