خبر

پژوهشگر ایرانداک برگزیده جایزه اهل قلم امرالد شد

پژوهشگر ایرانداک برگزیده جایزه اهل قلم امرالد شد

دکتر بهروز رسولی، پژوهشگر ایرانداک در میان برگزیدگان جایزه اهل قلم امرالد جای گرفت.

به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، دکتر بهروز رسولی، از پژوهشگران وابسته به ایرانداک برنده جایزه مقاله برگزیده انتشارات امرالد در سال ۲۰۱۹ شد.

انتشارات امرالد بیش از ۲۵ سال است که به اهدای «جایزه اهل قلم امرالد» (Emerald Literati Awards) به پژوهشگران و داوران در حوزه‌های گوناگون علمی می‌پردازد. شش شاخص جهانی بودن پژوهش، گستردگی پژوهش، پشتیبانی از پژوهش علمی، تأثیر پژوهش، تعهد به انجام پژوهش‌های باکیفیت، و توجه به تجربه خوانندگان، پدیدآوران، و مشتریان مبنای قضاوت برای اهدای جوایز هستند. این جایزه در دو بخش نشریه علمی و کتاب اهدا می‌شود. در بخش نشریه علمی، مقاله‌های ارزشمند (Winner) و برگزیده (Highly commended) همراه با داوران برگزیده (Outstanding reviewer) گزینش می‌شوند.

مقاله مشترک «ژوکیم شوپفل» و «بهروز رسولی» با عنوان «Are electronic theses and dissertations (still) grey literature in a digital age? A FAIR debate » که در شماره دوم جلد ۳۶ نشریه «The Electronic Library» چاپ شده بود توانسته است در میان مقاله‌های برگزیده (Highly commended) «جایزه اهل قلم امرالد» در سال ۲۰۱۹ جای گیرد.

این مقاله به بحث پیرامون این مسئله پرداخته است که با وجود فناوری‌های تازه در عصر دیجیتال (هنوز) می‌توانیم پایان‌نامه‌ها و رساله‌های الکترونیکی را در شمار آثار خاکستری (در مقابل آثار سفید و سیاه) دسته‌بندی کنیم. گمان می‌رود که ابزارهای تازه‌ای همانند شناساگر اشیای دیجیتال، اینترنت، پایگاه‌های اطلاعاتی، و همانند این‌ها تعریف سنتی از این آثار را به چالش کشیده‌اند.

افزودن دیدگاه