خبر

افزایش شمار مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی موضوعی جهانی در سال 2017

افزایش شمار مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی موضوعی جهانی در سال ۲۰۱۷

هشت موسسه ایرانی ۱۰ بار در حوزه‌های گوناگون علمی در سال ۲۰۱۷ جزو برترین‌های نظام رتبه‌بندی تایمز جای گرفتند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، برپایه تازه‌ترین گزارش سامانه «نما»، ۱۰ نظام گوناگون موضوعی رتبه‌بندی جهانی بررسی و جایگاه موسسه‌های ایرانی در آنها پایش و گزارش شده است.

گفتنی است در سال ۲۰۱۸ میلادی هشت موسسه ایرانی در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های «موسسه آموزش عالی تایمز» جزو برترین موسسه‌های علمی در حوزه‌های مهندسی و فناوری، علوم پزشکی، علوم زیستی، و علوم فیزیکی جای گرفته‌اند،‌ که نسبت به گزارش پیشین پیشرفت داشته است.

افزون بر این، ۱۲ موسسه ایرانی در نظام رتبه‌بندی موضوعی علمی دانشگاه‌های جهان (شانگهای) جزو برترین‌ها در موضوع‌های گوناگون جای گرفتند و روی‌هم‌رفته نامشان ۱۰۰ بار در این نظام رتبه‌بندی تکرار شد. همچنین، دو موسسه در رتبه‌بندی حوزه‌ای جهانی دانشگاه‌های «کیو.اس.» و نه موسسه در رتبه‌بندی موضوعی جهانی دانشگاه‌های «کیو.اس.» میان موسسه‌های برتر جهان هستند. نام موسسه‌های ایرانی در رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌ها بر پایه عملکرد علمی یورپ ۱۵۲ بار در سال ۲۰۱۷ تکرار شد که نسبت به ویرایش پیشین پیشرفت داشته است.

بر پایه این گزارش ۴۹ بار نام موسسه‌های ایرانی در رتبه‌بندی موضوعی بهترین دانشگاه‌های جهان «یو. اس. نیوز» در سال ۲۰۱۸ تکرار شد و رتبه‌بندی موضوعی دانشگاهی «راوند» نیز ۱۹ بار موسسه‌های ایرانی را میان موسسه‌های برتر جهان در موضوع‌های گوناگون آورد. افزون بر این، هفت موسسه ایرانی در رتبه‌بندی حوزه‌ای علمکرد مقاله‌های علمی دانشگاه‌های جهان (تایوان) ۱۳ بار در حوزه‌های گوناگون رتبه آوردند و ۱۳ موسسه ۵۶ بار در شمار برترین‌های نظام رتبه‌بندی موضوعی علمکرد مقاله‌های علمی دانشگاه‌های جهان (تایوان) جای گرفتند.

سامانه «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی شده و روزآمد می‌شود، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. سامانه «نما» در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR دسترس همگان است.

افزودن دیدگاه