طراحی سامانه‌ای برای بازیابی تصاویر با استفاده از روش‌های هوشمند برای کاربرد در جویشگرهای تحت وب

مکان: 
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، تالار سخن
موضوع رویداد: 
تاریخ برگزاری: 
۲۶ بهمن ۱۳۹۵

چکیده:

گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات تمامی جوانب زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. بدون تردید در دنیایی‌ که به درستی «دنیای اطلاعات» نام گرفته است، یافتن اطلاعات و داده‌های مشابه می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها راهگشا باشد. امروزه مجموعه‌های عظیمی از تصاویر مختلف روی وب در دسترس است که چالش‌های فنی بسیاری را برای انجام پردازش‌های گوناگون به‌ وجود آورده‌‌ است. جست‌وجوی تصاویر دیجیتال در پایگاه‌ داده‌های بزرگ یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها است که در دهه‌های اخیر توجه بسیاری از محققان علوم کامپیوتر را به خود معطوف‌ کرده‌ است.
در این رساله، با تمرکز بر روش بسته واژگان، روش‌ جدیدی برای بازیابی معنایی تصاویر معرفی می‌شود. مقایسه نتایج روش پیشنهادی با سایر روش‌ها، کارایی روش پیشنهادی را در بازیابی تصاویر نشان می‌دهد.
در ادامه با تعمیم رویکرد پیشنهادی، قابلیت آن برای حل مسئله بازیابی معنایی تصاویر ارزیابی شده است. همچنین برای افزایش بیشتر کارایی روش بسته واژگان، دسته‌بند جدیدی مبتنی بر شبکه‌های عصبی معرفی شده‌ است. در این مرحله، روش‌های پیشنهادی روی تعدادی از مجموعه داده‌های معیار ارزیابی شده و با استفاده از معیارهای آماری با روش‌های مرسوم مقایسه شده است. تحلیل نتایج آماری، برتری روش‌های پیشنهادی را در مقایسه با روش‌های مرسوم نشان می‌دهد. در نهایت الگوریتم‌های پیشنهادی در قالب سامانه‌ای که قابلیت‌هایی چون کنش‌گرا بودن و تحت وب بودن را دارا است، به کار‌گرفته‌ شده‌اند. نتایج آزمایش‌های انجام شده نشان‌ می‌دهد که هر یک از رهیافت‌های پیشنهادی توانسته‌اند کارایی بازیابی محتوامحور تصاویر را در مقایسه با سایر روش‌های به روز، به میزان مناسبی افزایش دهند.

استاد راهنما: غلامعلی منتظر

دانشجو: داور گیوکی

طراحی سامانه‌ای برای بازیابی تصاویر با استفاده از روش‌های هوشمند برای کاربرد در جویشگرهای تحت وب

افزودن دیدگاه