خبر

ایرانداک نقش بسیار کلیدی در تصمیم‌سازی و سیاست‌‌پژوهشی کشور دارد

ایرانداک نقش بسیار کلیدی در تصمیم‌سازی و سیاست‌‌پژوهشی کشور دارد

دکتر توفیقی در بازدید از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، نقش ایرانداک در تصمیم‌سازی و سیاست‌پژوهشی کشور را بسیار کلیدی دانست.

به گزارش «روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» نشست آشنایی دکتر جعفر توفیقی، رئیس و برخی از مدیران پژوهشگاه صنعت نفت با فعالیت‌های ایرانداک با حضور دکتر سیروس علیدوستی رئیس و جمعی از همکاران پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در روز چهار‌شنبه سوم مرداد ۱۳۹۷ در تالار گفت‌و‌گوی ایرانداک برگزار شد.

در ابتدای این نشست رجبی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه، طرح "طراحی ساختار درختی و تدوین اصطلاح‌نامه شیمی واژگان مصوب فرهنگستان" را ارائه داد و سپس دکتر صدیقی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه طرح "مصورسازی جغرافیایی نتایج جست‌و‌جو در پایان‌نامه‌ها و رساله‌های موجود در پایگاه داده گنج پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران" را توضیح داد.

در ادامه این نشست وی و همراهانش با پایگاه وب اصطلاح‌نامه‌های علمی و فنی، پایگاه وب واژه‌نامه‌ها، و پایگاه وب فهرست‌های مستند نام‌های ایرانداک «نام‌ها» که از منابع مرجع ایرانداک هستند، آشنا شدند.

همچنین برخی از سامانه‌های مدیریت اطلاعات علم و فناوری از جمله سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت)، پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، و سامانه همانندجو برای بازدیدکنندگان تشریح شد.

سپس جایگاه علم،‌ فناوری، و نوآوری ایران در جهان «نما» که از جمله سامانه‌های پشتیبان سیاست‌گذاری علم و فناوری هستند، به ایشان معرفی شد.

گفتنی است وی و همراهانش در پایان از آزمایشگاه روبوداک و آرشیو ملّی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها بازدید کردند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، در پایان گفت: اطلاعات علمی برای هرگونه تصمیم‌گیری، کاملا حیاتی است. مشکل جایی است که بدون برخورداری از اطلاعات علمی کافی بخواهیم تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری کنیم. ایرانداک یک پژوهشگاه بسیار کلیدی به‌عنوان پشتیبان تصمیم و پشتیبان سیاست‌گذاری در کشور است. نیاز به فرهنگ‌سازی بیشتر داریم که از روش‌های مدیریت مبتنی بر نظرات شخصی گذر کنیم و به مدیریت مبتنی بر اطلاعات برسیم.

وی در ادامه ایرانداک را یک سازمان منحصربه‌فرد دانست که اطلاعات علمی با وسعت بسیار زیاد را با دقت مدیریت و آن را قابل بهره‌برداری می‌کند.

این نشست، روز چهار‌شنبه سوم مرداد ۱۳۹۷ در تالار گفت‌و‌گوی ایرانداک برگزار شد.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۰۸
اسفند
تحلیل‌ روند علمی کشور و پیش‌بینی فناوری با استفاده از روش‌های یادگیری ماشین، مورد مطالعه: سامانه گنج
دانشجو: اشکان خطیر استاد راهنما: دکتر سهیل گنجه‌فر استاد مشاور: دکتر آزاده محبی استاد داور: دکتر...
۲۳
بهمن
ساخت مدل کسب‌و‌کار برای فراهم‌آوری منابع اطلاعاتی دیجیتالی: مورد مطالعه پایگاه پایان‌نامه‌ها و رساله‌های الکترونیکی
دانشجو: بهروز رسولی استاد راهنما: دکتر مهدی علیپور حافظی استاد مشاور: دکتر سام سلیمانی استاد داور:...