خبر

تشریح ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا
در سخنرانی علمی انجام شد:

تشریح ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا

 اهمیت و ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا با سخنرانی دکتر رسولی دیسفانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تشریح شد.

به گزارش «روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» سخنرانی علمی از سلسله نشست‌های مقدماتی پنجمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات با عنوان «اهمیت و ضرورت حاکمیت داده در توسعه اینترنت اشیا» روز سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ توسط دکتر رسولی دیسفانی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزار شد.

دکتر رسولی در ابتدا به تشریح اینترنت اشیا پرداخت و گفت: ماهیت اینترنت اشیا ارتباط میان اجزا مختلف از جمله کاربری‌ها و فناوری‌ها است و آنچه ارزش شرکت‌های بزرگ رو تعیین می‌کند دیتا می‌باشد.

وی با طرح این پرسش که رویکرد مناسب برای توسعه اینترنت اشیا چیست ادامه داد: حاکمیت، فناوری و کسب و کار بازیگران اصلی توسعه اینترنت اشیا است.

وی با بیان اینکه دغدغه اصلی از منظر حاکمیت، داده است گفت: متولی برای حوزه داده در کشور وجود ندارد.

وی افزود: باید سرمایه‌گذاری در این حوزه را را به سمتی هدایت کنیم که دغدغه حاکمیت و دغدغه کسب و کار و فعالان حوزه کسب و کار را رفع کند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: حاکمیت علاقه‌مند است حاکمیت داده را به عهده داشته باشد و سیاست‌گذاری، مالکیت داده، کنترل دسترسی، پردازش، دسترس‌پذیری، و بهره‌برداری امنیت برای حاکمیت مهم است.

وی تصریح کرد: پلتفرم مهم‌ترین موضوع برای رفع دغدغه حاکمیت و توسعه کسب و کار است و ارزش آن به تعداد سرویس‌ها، تعداد مشتریان و نوع و حجم بستگی داد.

رسولی در ادامه گفت: سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی پلتفرم پاسخگو نیست بلکه ایجاد ارزش بایستی از طریق توسعه سرویس‌های انبوه و متنوع بایستی بر اساس یک یا چند پلتفرم شروع شود و سرمایه‌گذاری بر روی بسترهای تست، توسعه و عرضه سرویس در اولویت باشد.

وی با تاکید بر اصول حاکم بر حمایت از داده یا حریم خصوصی اطلاعاتی گفت: باید بر چهار اصل مربوط به نگهداری داده‌ها توجه شود که این اصول، اصل امنیت، اصل شفافیت، اصل دسترسی و اصل صحت است.

وی در پایان به مقایسه اصول حاکم بر حمایت از داده در اسناد قانونی اتحادیه اروپا و ایران پرداخت و راهکارهای پیشنهادی چارچوب حمایت از داده و حریم خصوصی در ایران را برشمرد.

در پایان این سخنرانی پرسش‌ و پاسخ میان حاضران و سخنران انجام شد.

افزودن دیدگاه