اخبار

سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» از پراکندگی پژوهش‌ها جلوگیری می‌کند

با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری، سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» (ساعت) امروز، سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر محمد فرهادی در سخنانی این سامانه را بسیار پراهمیت دانست و گفت: سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» از تکراری و پراکندگی پژوهش‌ها جلوگیری می‌کند و این موضوع در آموزش عالی بسیار باارزش است.

وی افزود: در واقع با راه‌اندازی این سامانه، بسیاری از نیازهای منطقه‌ای، ملی و دستگاهی از طریق این سامانه اجرا می‌شود.

وزیر علوم با بیان اینکه این سامانه در دو فاز طراحی شده و امیدواریم تا پایان سال جاری به طور کامل راه‌اندازی شود افزود: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران یکی از پژوهشگاه‌های کلیدی و حاکمیتی است و این سامانه‌ای که در این پژوهشگاه رونمایی شد، می‌تواند به طرح آمایش آموزش عالی کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۱ سامانه در این پژوهشگاه ایجاد شده که سرویس‌دهی بسیار خوبی به جامعه علمی کشور ارائه داده است که باید تقویت و توسعه داده شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی و تقویت مرکز ملی لیزر و گداخت هسته‌ای اشاره کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و سازمان انرژی اتمی در این راستا منعقد شده است.

گفتنی است سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» (ساعت) بر پایه مصوبه نهم نوزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که در اسفند ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شد،  طراحی و راه‌اندازی شده است و به استناد تبصره یک این مصوبه، دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح‌های پژوهشی خود، ملزم به ثبت طرح‌ها در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش هستند.

 

این سامانه در گام نخست، پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضه پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۳۱
مرداد
حکمرانی داده‌ها در صنایع: چارچوب‌ها و مدل‌های حکمرانی داده‌ها
سخنران: محمدرضا مرتضوی ،‌ دانشجوی دکترای پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) مدیر پنل:...
۱۸
مرداد
جایگاه و نقش ایرانداک در بهبود و گسترش فعالیت کتابخانه‌های موسسه‌های زیر پوشش وزارت عتف
سخنران: دکتر رضا رجبعلی‌بگلو ، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) پنلیست:...
۰۴
مرداد
رتبه‌بندی حوزه‌های پژوهشی زبان‌شناسی رایانشی با روش تحلیل سلسله‌مراتبی (AHP)
سخنران: دکتر زهرا محمودزاده ، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) مدیر پنل:...
۲۷
تير
حکمرانی داده‌ها؛ مفاهیم و کاربردها
سخنران: مصطفی امینی، مدیر کسب‌ و کار شرکت ایرانیان نت مدیر پنل: دکتر آرمان ساجدی‌نژاد، استادیار...

پشتیبانی فنی