ادبیات کودک و تجربه‌های خواندن در عصر دیجیتال

مکان: 
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، تالار سخن
محورهای سخنرانی: 
چه بر سر کتاب می‌آید؟
ادبیات کودک در عصر دیجیتال
هوش مصنوعی و مسائل اخلاقی
چکیده: 

شورای کتاب کودک با همکاری پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) نشست «ادبیات کودک و تجربه‌های خواندن در عصر دیجیتال» را به مناسبت سومین سالانه یادمان توران میرهادی برگزار می‌کند. در این نشست سه سخنرانی ارائه می‌شود:

سخنرانی اول با عنوان «ادبیات کودک در عصر دیجیتال» توسط جناب آقای دکتر شیخ‌رضایی ارائه می‌شود. در این سخنرانی به دو مفهوم فناوری اشاره خواهد شد: مصنوعات و سیستم‌های اجتماعی ـ فنی. در خصوص فناوری دیجیتال اشاره می‌شود که بنا بر هر کدام از این تلقی‌ها چه تغییراتی در کتاب کودک صورت می‌گیرد. تأکید بر سه مفهوم اتصال‌پذیری، تعامل‌پذیری و دسترس‌پذیری در ادبیات کودک خواهد بود.

سخنرانی دوم با عنوان «بر سر کتاب چه می‌آید؟» توسط جناب آقای دکتر ثقه‌الاسلامی ارائه می‌گردد. این روزها کتاب‌های الکترونیکی (ebook) در قالب‌های مختلف تولید و تکثیر می‌شوند، آنچنان که به نظر می‌رسد با گسترش روزافزون آنها کتاب‌های چاپی محدودتر شده و حتی رو به انقراض هستند. در این سخنرانی به معرفی چهار سناریوی محتمل و بررسی مفروضات این سناریوها درباره آینده «کتاب» پرداخته می‌شود. در این سناریوها تلاش می‌شود مولفه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فناوری در توسعه و تحول آینده کتاب‌ها و کتابخانه‌ها آشکار و بررسی گردد.

سخنرانی سوم با عنوان «هوش مصنوعی و مسائل اخلاقی» توسط سرکار خانم پهلوان ارائه می‌شود. در این سخنرانی به مسائل اخلاقی برآمده از توسعه هوش مصنوعی و فناوری‌های هوشمند پرداخته می‌شود. اگرچه این فناوری‌ها زندگی انسان‌ها را رفاه بیشتری بخشیده و شرایط زیستی را تسهیل می‌کنند، اما اراده آزاد انسان‌ها و مسئولیت‌پذیری آنان را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند. این موضوع موجب ظهور چالش‌های اخلاقی متعددی در تعامل با چنین فناوری‌هایی می‌گردد

تاریخ برگزاری: 
۱۶ تير ۱۳۹۸
ادبیات کودک و تجربه‌های خواندن در عصر دیجیتال

افزودن دیدگاه