تحلیل رفتار جستجوی اطلاعات پژوهشگران در موتور جستجوی سامانه‌ گنج

تحلیل رفتار جستجوی اطلاعات پژوهشگران در موتور جستجوی سامانه‌ گنج
تاریخ: 
دى ۱۳۹۵
نوع طرح پژوهشی: 
وضعیت طرح: 
دسته‌بندی موضوعی: 
چکیده: 

یکی از رسالت­‌های مهم هر سامانه­ اطلاعاتی ارائه بهترین خدمات متناسب با نیازهای کاربران می­‌باشد. این امر باعث افزایش رضایت کاربران و علاقه‌­مندی آنان به استفاده از سامانه‌­های اطلاعاتی می­‌گردد. پایگاه اطلاعاتی گنج (گنجینه علمی ایرانیان) پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با برخورداری از ۸۷۰ هزار رکورد علمی، امکان جستجو برای پژوهشگران را در پایان‌نامه‌ها، نشریات علمی داخلی، مقالات، همایش‌ها، طرح‌های پژوهشی و گزارش‌های دولتی فراهم می‌­کند.

واضح است که کاربران تحت تأثیر عوامل مختلف از شیوه‌ها و روش­‌های گوناگون برای کسب اطلاعات استفاده می­‌نمایند و رفتارهای جستجوی اطلاعات متفاوتی را از خود بروز می­‌دهند. هدف اصلی پژوهش حاضر، تحلیل رفتار جستجوی اطلاعات کاربران در موتور جستجوی سامانه­ گنج می­‌باشد. تحلیل رفتار جستجوی کاربران می­‌تواند به درک بهتر نیازهای آنان کمک کند. همچنین نتایج این تحلیل می­‌تواند جهت ارزیابی و رفع ﻧـﻮاﻗﺺ اﺣﺘﻤـﺎﻟﻲ ﻣﻮﺟﻮد در زمینه بازیابی اطلاعات توسط موتور جستجو کمک نماید.

تحلیل رفتار جستجوی اطلاعات کاربران براساس لاگ‌فایل­‌های ذخیره شده بر روی سامانه‌ گنج در یک بازه زمانی مشخصی صورت خواهد گرفت. قابل ذکر است که این لاگ‌فایل­ها شامل زمان، تاریخ، مکان دسترسی کاربر، عبارات مورد جستجو و نحوه جستجوی عبارات هستند. در این طرح پژوهشی سعی می‌­شود اطلاعات معنی‌داری از لاگ‌فایل­‌ها استخراج شود که براساس شناخت بهتر و دقیق‌تر از کاربران و نیاز­های آنان، نتایج بازیابی موتور جستجوی سامانه گنج در آینده بهبود یابد. همچنین، پیشنهاداتی جهت نوع اطلاعاتی که بهتر است در لاگ‌‌ها و پروفایل کاربران ذخیره شود تا از این پس تحلیل رفتار بهتری از آنان قابل انجام باشد، ارائه خواهد شد.

طبقه بندی موضوعی: 
فایل پیوست: 
استناد: 
فتاحی، سمیه. ۱۳۹۵. تحلیل رفتار جستجوی اطلاعات پژوهشگران در موتور جستجوی سامانه‌ گنج. تهران: پ‍ژوه‍ش‍گ‍اه‌ ع‍ل‍وم‌ و ف‍ن‍اوری‌ اطلاع‍ات‌ ای‍ران‌.

افزودن دیدگاه

پشتیبانی فنی