اخبار

نسخه تازه پایگاه وب ایرانداک رونمایی شد

نسخه تازه پایگاه وب ایرانداک رونمایی شد

نسخه تازه پایگاه وب پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید، ۲۷ اردیبهشت، همزمان با روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی رونمایی شد

به گزارش «روابط‌ عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران»، نسخه تازه پایگاه وب پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با استفاده از آخرین فناوری‌های روز و رعایت استانداردهای حوزه وب در ایرانداک رونمایی شد.

در این مراسم که با حضور رئیس پژوهشگاه و کارکنان در تالار سخن برگزار شد، میترا شمسی، مدیر سامانه‏‌های اطلاعاتی ایرانداک، ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی، ویژگی‌های پایگاه وب تازه ایرانداک را تشریح کرد.

شمسی برخی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های پایگاه وب جدید را کاربرپسندی، طراحی رابط کاربری بر اساس به‏‌روش‎ها، بهینه‎سازی پایگاه وب برای موتورهای جست‌وجو، واکنش‎گرایی و سیستم مدیریت محتوای مناسب، ساده و به‌‏روز برشمرد.

 امکان تعریف سطح‏‌های دسترسی مختلف برای مدیریت محتوا، امکانات گزارش‏‌گیری، اشتراک‏‌گذاری و قابلیت ارتباط با دیگر نرم‏‌افزارها و برنامه‎های کاربردی از دیگر برتری‏‌های پایگاه وب تازه است.

ساختار مبتنی بر انواع محتوا و ذخیره همه اطلاعات در پایگاه داده، امکان استفاده از اطلاعات پایه یکسان در انواع محتوا را در پایگاه وب جدید به دنبال داشته است که به بازنمایی مناسب اطلاعات و امکاناتی برچسب‏‌زنی، فیلترینگ و جست‌وجو کمک کرده است.

در بخش دوم نشست، نورالله رزمی، رئیس اداره روابط عمومی تور مجازی ایرانداک را به نمایش گذاشت.

گفتنی است پایگاه وب‌ پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) نمود این پژوهشگاه در اینترنت است که ماموریت‌های کلیدی آن را در زمینه‌های پژوهش، مدیریت اطلاعات علم و فناوری، اخلاق پژوهش، آموزش و توانمندسازی، همکاری‌های علمی و پژوهشی، و پشتیبانی از سیاست‌گذاری علم و فناوری بازمی‌نماید. این پایگاه درگاهی است که پیوند دوسویه ایرانداک را با کاربران آن فراهم می‌سازد و افزون بر نمایش نزدیک به نیم‌سده دستاوردهای سازمانی، توانمندی‌ها و خدمات کنونی آن را برای دستگاه علم، فناوری، و نوآوری کشور فراروی پژوهشگران، دانشگران، دانشجویان، و سیاست‌گذاران می‌گذارد و از دیدگاه‌ها و مشارکت ایشان نیز بهره می‌برد.

نخستین پایگاه‌ وب ایرانداک در سال ۱۳۷۸ ساخته شد که از نخستین پایگاه‌های وب در میان نهادهای علمی کشور به‌شمار می‌رفت. پس از آن شش نسخه دیگر پایگاه در سال‌های ۱۳۷۹، ۱۳۸۱، ۱۳۸۲، ۱۳۸۴، ۱۳۸۵، و ۱۳۸۸ درست شدند و افتخارهای گوناگونی از جمله رتبه دوم کشور و ۲۶۱ام جهان در رتبه‌بندی وب‌سنجی (وبومتریک) در میان پایگاه‌های وب موسسه‌های پژوهشی جهان (ژانویه سال ۲۰۱۶) و رتبه نخست در بخش ویژه رعایت استانداردهای وب و رتبه دوم در بخش خدمات اطلاع‌رسانی در سومین جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی (۱۳۹۱) را نیز به‌دست آورد.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۳۱
مرداد
حکمرانی داده‌ها در صنایع: چارچوب‌ها و مدل‌های حکمرانی داده‌ها
سخنران: محمدرضا مرتضوی ،‌ دانشجوی دکترای پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) مدیر پنل:...
۱۸
مرداد
جایگاه و نقش ایرانداک در بهبود و گسترش فعالیت کتابخانه‌های موسسه‌های زیر پوشش وزارت عتف
سخنران: دکتر رضا رجبعلی‌بگلو ، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) پنلیست:...
۰۴
مرداد
رتبه‌بندی حوزه‌های پژوهشی زبان‌شناسی رایانشی با روش تحلیل سلسله‌مراتبی (AHP)
سخنران: دکتر زهرا محمودزاده ، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) مدیر پنل:...
۲۷
تير
حکمرانی داده‌ها؛ مفاهیم و کاربردها
سخنران: مصطفی امینی، مدیر کسب‌ و کار شرکت ایرانیان نت مدیر پنل: دکتر آرمان ساجدی‌نژاد، استادیار...

پشتیبانی فنی