خبر

در سخنرانی علمی معرفی کاربردهای علمی شبکه‌های اجتماعی مطرح شد: معرفی کاربردهای علمی تلگرام/ نامشخص بودن میزان استفاده علمی از تلگرام

سرگرد پریرخ نریمان، با اشاره به بیش از ۲۰ میلیون کاربر فعال در تلگرام گفت: آمار دقیقی در مورد استفاده علمی از تلگرام وجود ندارد و بسیاری از کاربران نمی‌دانند فعالیت‌هایشان جرم محسوب می‌شود.

به گزارش «روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» در سخنرانی علمی «معرفی کاربردهای علمی شبکه‌های اجتماعی: تلگرام، ریسرچ‌گیت و انجمن» ضمن معرفی کاربردها و قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی علمی، آسیب‌شناسی شبکه‌های اجتماعی به صورت عمومی صورت گرفت.

در ابتدای این سخنرانی مرتضی نبی‌میبدی دانشجوی دکترای مدیریت فناوری اطلاعات ایرانداک با معرفی شبکه‌های اجتماعی گفت: شبکه‌های اجتماعی باعث حرکت به سمت وب اجتماعی شده و در بعد حرفه‌ای  پژوهشگران می‌توانند با هم تعامل داشته و بعد علمی به اجتماعشان بدهند.

وی در ادامه توضیح داد که تلگرام چگونه می‌تواند به ایجاد یک اجتماع مجازی برای پژوهشگران کمک کند.

وی افزود: تلگرام گروه محور است و استادان و دانشجویان می‌توانند اقدام به ایجاد گروه علمی کنند و بر اساس قوانین علمی که گروه تعریف می‌کند به سمت اهداف علمی پیش ‌روند.

وی ادامه داد: در گروه‌های علمی اخبار روز همایشها و دیدگاه‌های استادان و صاحب‌نظران منتشر شده و پیشنهاد و درخواست کار و پرسش و پاسخ انجام می‌شود.

نبی گفت: آموزش مبحث دیگری است که از طریق گروه‌ها انجام می‌شود که پشتیبانی تلگرام از انواع فایل در این زمینه موثر بوده است.

دانشجوی دکتری ایرانداک تصریح کرد: در کانالهای تخصصی تلگرام نیز امکان ارتباط با گروه وسیعی از افراد وجود دارد اما امکان تبادل اطلاعات به صورت متقابل وجود ندارد.

وی در ادامه به معرفی شبکه ریسرچ گیت پرداخت و گفت: ریسرچ گیت شبکه تخصصی است که برای پژوهشگران ایجاد شده است و هدفش همکاری با دوست و همکار پژوهشی در دنیاست و مهارت‌ها و توانمندی‌های پژوهشگر را معرفی می‌کند.

نبی با اشاره به امکان افزودن آثار منتشر شده و حتی منتشر نشده در شبکه ریسرچ گیت گفت: آمار تولیدات پژوهشگر در نمودار نمایش داده می‌شود و با امتیازی که به افراد داده می‌شود امکان ارزیابی فرد فراهم می‌شود.

سپس میترا شمسی، مدیر دفتر تحقیق و توسعه ایرانداک به معرفی شبکه اجتماعی انجمن پرداخت و گفت:‌ این شبکه از سال ۱۳۸۹ توسط ایرانداک راه‌اندازی شده و حدود ۱۶ هزار عضو دارد که از اعضای جامعه علمی کشور هستند.

وی از ویژگی های انجمن، اتصال قوی به پایگاه اطلاعاتی گنج را عنوان کرد و گفت: انجمن این امکان را به اعضا می‌دهد که حوزه‌های مورد علاقه خود را مشخص کند و مدارک مرتبط از گنج برایشان فراخوانی شود.

در ادامه این سخنرانی، سرگرد نریمان، کارشناس ارشد مرکز تحقیقات کاربردی پلیس فتای فرماندهی انتظامی تهران بزرگ به معرفی پلیس فتا پرداخت و گفت: در فضای تلگرام افزون بر مزیت‌ها ناامنی‌هایی برای کاربران وجود دارد.

وی گفت:‌ کاربران تلگرام از همه اقشار هستند و ما با تشکیل کلاس‌های آموزشی اقدام به آگاهی دادن به مردم به ویژه دانش‌آموزان می‌کنیم.

وی با اشاره به پرونده‌های موجود در پلیس فتا گفت: باید ببینیم چند درصد استفاده از تلگرام علمی است؟ آماری در این زمینه وجود ندارد اما آنچه که ما می‌بینیم خیلی پایین است.

نریمان با اشاره به افزایش چشمگیر پرونده تخلفات گفت: روزانه بیش از ۱۵۰ پرونده در پلیس فتا داریم که نشان می‌دهد وقوع جرایم در این حیطه محدود به سن خاصی نیست.

وی تصریح کرد: ما ۲۰ میلیون کاربر فعال در تلگرام داریم و متاسفانه خیلی از کاربران نمی‌دانند کارهایی که می‌کنند جرم است.

در پایان سخنرانی، به پرسش‌های حاضران پاسخ داده شد.

این سخنرانی در روز دوشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ از ساعت ۱۱ تا ۱۲:۳۰ در تالار سخن پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.

افزودن دیدگاه