اخبار

شناسایی ویژگی‌های شخصی افراد از روی دست‌خط آنان امکان‌پذیر است

دکتر سمائی در سخنرانی علمی «رابطه خط و شخصیت» فنونی را که براساس آن از روی دست‌خط، شخصیت فرد را تعیین می‌کنند بیان کرد.

به گزارش «روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران» سخنرانی علمی «رابطه خط و شخصیت» با سخنرانی دکتر مهدی سمائی، عضو هیئت علمی ایرانداک برگزار شد.

دکتر سمائی در ابتدا به معرفی این موضوع پرداخت و گفت: این موضوع یک فعالیت بین رشته‌ای است و چون یکی از ابراز زبان خط است، من از دیدگاه رشته زبان‌شناسی به آن می‌پردازم.

وی با بیان تاریخچه این موضوع گفت: چینی‌ها ادعا می‌کنند سه هزار پیش برای اولین بار به این مسئله پرداختند؛ اما به صورت واقعی اگر بخواهیم مبدع آن را بگوییم راهبی فرانسوی بود و در سال ۱۸۷۲ این کار را «گرافولوژی» نام‌گذاری کرد و در ادامه متد عملی‌اش را ابداع کرد.

وی افزود: فرض بر این است که هر کسی دست‌خط ثابت و مشخصی دارد و این دست‌خط مشخص، بخشی از شخصیتش را نمایان می‌کند به گونه‌ای که حتی اگر کسی به فنون آن نیز آشنا باشد نمی‌تواند شخصیت خود را از دست‌خطش پنهان کند.

دانشیار ایرانداک با تشریح ویژگی‌هایی استفاده شده در گرافولوژی گفت: از روی دست‌خط، ویژگی‌های از قبل مشخص است که آن را با دست‌خط انطباق می‌دهیم.

یکی از آن ویژگی‌ها فرمت و آرایش نوشته است که به ویژگی‌های فرد اشاره می‌کند؛ فاکتور دیگر شیب خط است که خط و حروف هر کدام معنادار است.

وی افزود: فواصل بین خطوط، مهارت نویسنده در نوشتن، سرعت نوشتن، فشار قلم، سایز و اندازه نوشته، صورت نگارش بعضی حروف، دوایر حروف و گرد یا شکسته نوشتن، و پیوستگی خط از مواردی است که در گرافولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرد  و معنادار است.

وی با اشاره به مواردی که از دست‌خط افراد می‌توان شناسایی کرد گفت: جنسیت را تا حدی می‌توان از روی دست‌خط تعیین کرد اما خیلی سخت است. هم‌چنین، سن نویسنده و چپ‌دست یا راست‌دست بودن را نیز می‌توان تشخیص داد.

وی دیگر ویژگی‌هایی که از روی خط می‌توان در افراد تشخیص داد را بیان کرد و گفت: بخشنده بودن، مسرف یا خسیس بودن، ‌محافظه‌کار و محتاط، شجاع، جاه‌طلب، تودار، کنجکاو، باهوش، فعالیت ذهنی، مغرور، خجالتی، اجتماعی، شکاک، بااراده و بسیاری دیگر از ویژگی‌های افراد را می‌توان از دست‌خط آنان تعیین کرد.

 پس از این سخنرانی، به پرسش‌های حاضران در نشست پاسخ داده شد.

گفتنی است این سخنرانی روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت در تالار سخن ایرانداک برگزار شد.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۳۱
مرداد
حکمرانی داده‌ها در صنایع: چارچوب‌ها و مدل‌های حکمرانی داده‌ها
سخنران: محمدرضا مرتضوی ،‌ دانشجوی دکترای پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) مدیر پنل:...
۱۸
مرداد
جایگاه و نقش ایرانداک در بهبود و گسترش فعالیت کتابخانه‌های موسسه‌های زیر پوشش وزارت عتف
سخنران: دکتر رضا رجبعلی‌بگلو ، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) پنلیست:...
۰۴
مرداد
رتبه‌بندی حوزه‌های پژوهشی زبان‌شناسی رایانشی با روش تحلیل سلسله‌مراتبی (AHP)
سخنران: دکتر زهرا محمودزاده ، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) مدیر پنل:...
۲۷
تير
حکمرانی داده‌ها؛ مفاهیم و کاربردها
سخنران: مصطفی امینی، مدیر کسب‌ و کار شرکت ایرانیان نت مدیر پنل: دکتر آرمان ساجدی‌نژاد، استادیار...

پشتیبانی فنی