معرفی پایگاه‌های اطلاعاتی خارجی (CD-ROM) موجود در مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران

معرفی پایگاه‌ها اطلاعاتی خارجی (CD-ROM) موجود در مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران
نویسنده: 
عنوان نشریه: 
درجه علمی نشریه: 
فصل: 
دوره: 
۱۱
شماره: 
۳
شماره صفحه (از - تا): 
۶۴-۷۶
چکیده

 دیسک نوری به عنوان یکی از کارآمدترین فرآورده‌های تکنولوژی جدید در زمینه ذخیره و بازیابی اطلاعات، در سال‌های نخست دهه هشتاد پا به عرصه نهاد. ویژگی‌های انحصاری این رسانه، در زمینه ذخیره اطلاعات، تحولی چشمگیر پدید آورد و اقبال روزافزون از دیسک‌های نوری، حاکی از گشوده شدن دریچه‌ای جدید در دنیای اطلاعات بود. به طوری که هم‌اکنون تکنولوژی دیسک‌های نوری مرزهای اولیه را -که شامل ذخیره متون بود- در نور دیده و عرصه صدا و تصویر را نیز به تسخیز خویش درآورده‌اند. حجم اطلاعاتی که با پرتو کنترل شده لیزری می‌تواند بر روی یک دیسک فشرده ذخیره گردد، ۶۸۰ مگابایت (تقریبا ۷۰۰ میلیون کاراکتر) است. برخی از ویژگی‌های کلی و عام دیسک‌های نوری بدین شرح است:

  • ذخیره اطلاعات انبوه (متن، صدا، تصویر) در حجم بسیار اندک.
  • اطلاعات ضبط شده بر روی دیسک‌های نوری، توسط کلیه کاربران به سادگی امکان‌پذیر است.
  • کاربر می‌تواند شیوه خروجی اطلاعات جستجو شده را به صورت چاپ یا ذخیره بر روی دیسکت انتخاب کند.
  • در دیسک‌های نوری سرعت بازیابی اطلاعات، بسیار بالا بوده و از نظر سهولت نیز، این سیستم فاقد پیچیدگی‌های سیستم دستی است.
  • در شبکه‌های کامپیوتر با کاربران متعدد (LAN) امکان بهره‌برداری از دیسک نوری وجود دارد.
  • انتقال دیسک‌های نوری از نقطه‌ای به نقطه دیگر جهت بهره‌برداری هیچ‌گونه محدودیتی ندارد.

این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که امکانات همه برنامه‌هایی که بر روی دیسک نوری عرضه می‌شوند، یکسان نیست، بلکه در ارزشیابی یک پایگاه اطلاعاتی بر روی دیسک نوری، عواملی نظیر منطق بازیابی، نوع اطلاعات، هویت تهیه‌کننده اطلاعات و ناشر، می‌تواند ملاک‌های مهمی محسوب گردد. با توجه به ضرورت غیر قابل انکار استفاده از دیسک‌های نوری، مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران از سال ۱۳۷۲ به سفارش، تهیه و بهره‌برداری از پایگاه‌های اطلاعاتی بر روی CD-ROM اقدام نمود. در این راستا، ملاک اولویت در سفارشات مذکور، اعتبار علمی، اشتهار تهیه‌کننده و ناشر، جامعیت و همچنین تعهد ناشر برعرضه اطلاعات روزآمد بوده است.

استناد: 

بابائی، محمود. ۱۳۷۵. معرفی پایگاه‌های اطلاعاتی خارجی (CD-ROM) موجود در مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران. فصلنامه اطلاع‎رسانی ۱۱ (۳): ۶۴-۷۶.

مقاله ادواری علمی
دوره انتشار: 
وضعیت انتشار: 

افزودن دیدگاه