طراحی و پیاده‌سازی آزمایشی موتور سامانه هوشمند استخراج پژوهشگران مشابه

طراحی و پیاده‌سازی آزمایشی موتور سامانه هوشمند استخراج پژوهشگران مشابه
تاریخ: 
آبان ۱۳۹۵
نوع طرح پژوهشی: 
وضعیت طرح: 
دسته‌بندی موضوعی: 
چکیده: 

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با جمع‌­آوری و پردازش تمام پایان­‌نامه‌ها و رساله­‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از جایگاه ممتاز و روبه رشدی برای دانشجویان، اساتید و مدیران برخوردار شده است. ارائه سرویس‌های ارزش افزوده برای سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان حوزه علم و فناوری و امکان تجاری‌سازی دانش در جهت تثبیت نقش مرجعیت پژوهشگاه می­‌تواند مفید باشد. استخراج تخصص پژوهشگران، مطالعه روند فعالیت علمی پژوهشگران، پژوهشگر در یک نگاه و ... نمونه ای از سرویس‌های ارزش افزوده با محوریت پژوهشگر می­‌باشد.

در پایگاه داده ایرانداک، یک پژوهشگر مشخص به اشکال مختلف در پایگاه داده ثبت شده است. دلایلی مانند چند املایی بودن برخی نام‌­ها، عدم دقت دانشجو، غلط­‌های املایی و ... را می­‌توان برای علت گوناگونی نام پژوهشگر نام برد. از طرف دیگر تا زمانی که زیرساخت یکتاسازی پژوهشگران ترمیم نگردد، طراحی و پیاده‌­سازی سامانه­‌های ارزش افزوده در حوزه پژوهشگران با شکست روبرو خواهد شد.

با توجه به تعداد بالای پژوهشگران، در این طرح پژوهشی ابتدا با استفاده از روش‌­های زبان­‌شناسی رایانشی و مفاهیم کلان داده یک معماری برای استخراج پژوهشگران مشابه طراحی می‌گردد و در ادامه نسخه آزمایشی آن پیاده‌سازی خواهد گردید. این طرح پژوهشگران مشابه را فقط با تطابق هوشمند رشته­‌ای (ساختاری) بررسی خواهد کرد و در حوزه معنایی ورود نخواهد کرد.

طبقه بندی موضوعی: 
فایل پیوست: 
استناد: 
نصیری، جلال‌الدین. ۱۳۹۵. طراحی و پیاده‌سازی آزمایشی موتور سامانه هوشمند استخراج پژوهشگران مشابه. تهران: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران.

افزودن دیدگاه

پشتیبانی فنی