اخبار

سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» از پراکندگی پژوهش‌ها جلوگیری می‌کند

با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری، سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» (ساعت) امروز، سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر محمد فرهادی در سخنانی این سامانه را بسیار پراهمیت دانست و گفت: سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» از تکراری و پراکندگی پژوهش‌ها جلوگیری می‌کند و این موضوع در آموزش عالی بسیار باارزش است.

وی افزود: در واقع با راه‌اندازی این سامانه، بسیاری از نیازهای منطقه‌ای، ملی و دستگاهی از طریق این سامانه اجرا می‌شود.

وزیر علوم با بیان اینکه این سامانه در دو فاز طراحی شده و امیدواریم تا پایان سال جاری به طور کامل راه‌اندازی شود افزود: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران یکی از پژوهشگاه‌های کلیدی و حاکمیتی است و این سامانه‌ای که در این پژوهشگاه رونمایی شد، می‌تواند به طرح آمایش آموزش عالی کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۱ سامانه در این پژوهشگاه ایجاد شده که سرویس‌دهی بسیار خوبی به جامعه علمی کشور ارائه داده است که باید تقویت و توسعه داده شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی و تقویت مرکز ملی لیزر و گداخت هسته‌ای اشاره کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و سازمان انرژی اتمی در این راستا منعقد شده است.

گفتنی است سامانه «عرضه و تقاضای پژوهش» (ساعت) بر پایه مصوبه نهم نوزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که در اسفند ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شد،  طراحی و راه‌اندازی شده است و به استناد تبصره یک این مصوبه، دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح‌های پژوهشی خود، ملزم به ثبت طرح‌ها در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش هستند.

 

این سامانه در گام نخست، پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضه پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۱۹
ارديبهشت
رابطه خط و شخصیت
در این سخنرانی به رابطه‌ بین دست‌خط افراد و شخصیت آنان پرداخته خواهد شد. از روی ویژگی‌های خط هر فرد...
۲۶
بهمن
همایش ملی فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی که متولی برگزاری همایش «فرهنگ دانشگاهی و...
۲۶
بهمن
طراحی سامانه‌ای برای بازیابی تصاویر با استفاده از روش‌های هوشمند برای کاربرد در جویشگرهای تحت وب
چکیده: گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات تمامی جوانب زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. بدون...
۱۱
بهمن
استفاده از استانداردهای IEEE برای تولید نرم‌افزار
سرفصل‌های سخنرانی: استانداردهای IEEE در مهندسی نرم‌افزار چه هستند؟ دسته‌بندی SESC برای این...

پشتیبانی فنی