اخبار

پنج دانشگاه ایرانی در فهرست برترین‌های «کیو.اس.» 2018
رئیس ایرانداک:

پنج دانشگاه ایرانی در فهرست برترین‌های «کیو.اس.» ۲۰۱۸

دانشگاه‌های «صنعتی شریف»،«صنعتی امیرکبیر»،«علم و صنعت»،«تهران»، و «شهید بهشتی» به ترتیب در جایگاه نخست تا پنجم ملی در این نظام رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

دکتر علیدوستی، رئیس ایرانداک با اشاره به انتشار ویرایش ۲۰۱۸ نظام رتبه‌بندی «کیو.اس.» درباره جایگاه موسسه‌های آموزشی و پژوهشی جهان در ژوئن ۲۰۱۷ گفت: بر پایه این گزارش پنج موسسه ایرانی در فهرست موسسه‌های برتر جهان قرار گرفته‌اند.

علیدوستی گفت: «کیو.اس.» در تازه‌ترین ویرایش خود فهرست ۱۰۰۰ موسسه برتر را روی وبگاه خود منتشر کرده است تا راهنمای دانشجویان در گزینش دانشگاه برای ادامه تحصیل آنها باشد.

وی تاکید کرد: اشتهار علمی، اشتهار شغلی، نسبت دانشجو به هیئت علمی، سرانه استناد به هر عضو هیئت علمی، نسبت اعضای هئیت علمی بین‌المللی، و نسبت دانشجویان بین‌المللی شش سنجه کلیدی این نظام برای ارزیابی موسسه‌ها هستند. منابع گردآوری داده برای اندازه‌گیری این سنجه‌ها پیمایش‌های جهانی، نمایه استنادی اسکوپوس، و پرسشنامه تکمیل‌شده توسط موسسه‌ها هستند. در جدول زیر رتبه‌های ملی، آسیایی، و جهانی موسسه‌های ایرانی در این نظام رتبه‌بندی آمده است.

 

رتبه موسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی «کیو.اس.»

نام موسسه

رتبه ملی

رتبه جهانی

دانشگاه صنعتی شریف

۱

۴۸۰ـ۴۷۱

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۲

۵۵۰ـ۵۰۱

دانشگاه علم و صنعت

۳

۶۰۰ـ۵۵۱

دانشگاه تهران

۴

۶۵۰ـ۶۰۱

دانشگاه شهید بهشتی

۵

۱۰۰۰ـ۸۰۱

 

وی خاطرنشان کرد:‌ بر پایه ویرایش ۲۰۱۸ «کیو.اس.»، دانشگاه «ام.آی.تی.» دارای بیش‌ترین امتیاز و پیشگام موسسه‌های دنیا است. همچنین، پس از این دانشگاه، دانشگاه‌های «استنفورد»، «هاروارد»، «موسسه فناوری کالیفرنیا»، «کمبریج»، «آکسفورد»، «یو.سی.ال.»، «ایمپریال کالج لندن»،  «شیکاگو»، و «ای.تی.اچ. زوریخ» جایگاه دوم تا دهم این نظام رتبه‌بندی را به دست آورده‌اند.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی عتف، با راه‌اندازی سامانه «نما» (جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان) می‌کوشد نتایج نظام‌های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را پایش کند و گزارش‌هایی کاربردی گوناگونی را در اختیار سیاست‌گذاران بگذارد. سامانه «نما» در دسترس همگان است.

افزودن دیدگاه

رویدادها

 
۱۹
ارديبهشت
رابطه خط و شخصیت
در این سخنرانی به رابطه‌ بین دست‌خط افراد و شخصیت آنان پرداخته خواهد شد. از روی ویژگی‌های خط هر فرد...
۲۶
بهمن
همایش ملی فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی که متولی برگزاری همایش «فرهنگ دانشگاهی و...
۲۶
بهمن
طراحی سامانه‌ای برای بازیابی تصاویر با استفاده از روش‌های هوشمند برای کاربرد در جویشگرهای تحت وب
چکیده: گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات تمامی جوانب زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. بدون...
۱۱
بهمن
استفاده از استانداردهای IEEE برای تولید نرم‌افزار
سرفصل‌های سخنرانی: استانداردهای IEEE در مهندسی نرم‌افزار چه هستند؟ دسته‌بندی SESC برای این...

پشتیبانی فنی